Header Graphic
Catholic World Art
Artist, Ira Thomas
Header Graphic
 
 
Walka Jakuba z aniołem
 
Wstecz                                                      Dalej
 
Fascynująca historia walki Jakuba z mężczyzną (Rdz 32:24-32), z aniołem (Oz 12:4-5), w ostatecznym znaczeniu – z samym Bogiem, jest tajemnicza i intrygująca. To analogia pomiędzy intensywnym zmaganiem sie naszego naturalnego i duchowego  ͈ja” a zmaganiem się ze  zrozumieniem woli Bożej.
 
W opowieści tej, Jakub wygrał walkę z Bogiem i człowiekiem, zażądał błogosławieństwa i otrzymał je, otrzymał nowe imię i tożsamość, a biodro jego pozostało wywichnięte tak, że nie mógł już dobrze chodzić. Jakub nie otrzymał pełnej wiedzy o Bogu poprzez poznanie Jego imienia, ale widział Go twarzą w twarz i ocalił swe życie, z początkiem nowego dnia. 
 
A co z naszymi duchowychi zmaganiami? Pod koniec naszego życia, zarania  nowego dnia, czyż nie będziemy po walce z Bogiem i człowiekiem? Jeśli jesteśmy wytrwali  jak Jakub, mamy Boże błogosławieństwo i nową tożsamość. W świecie, w którym się poruszamy, nigdy nie będziemy się czuć jak w domu. Bóg pozostaje poza zasięgiem naszej wiedzy, ale po walce i wygranej, my też ujrzymy Go twarzą w twarz.
 
© 2002-2023 - Ira Thomas
Tłumaczenie polskie:  Elizabeth Sikorski