Header Graphic
Catholic World Art
Artist, Ira Thomas
Header Graphic
 
 
Matka Boża Rozwiązująca Węzły
 
Wstecz                                                      Dalej
 
Niemiecki artysta, Johann Georg Melchior Schmidtner (1625-1707), pozostawił nam religijny obraz przedstawiający Maryję Rozwiązującą Węzły.  Został namalowany na zamówienie wnuka pary, której małżeństwo było na granicy rozwodu, a zostało ocalone przez pomoc Maryi wzywanej pod tym tytułem.  Jest to moja wersja tego dzieła Schmidtnera.
 
Obraz przedstawia Maryję rozplątującą wstążkę weselną używaną w zwyczaju zwanym handfasting, w którym wstążka owinięta jest wokół splecionych rąk zaręczonej pary.  Zasupłana wstążka podana jest  Maryi przez jednego anioła, a odebrana rozplątana przez drugiego.  Węzły symbolizują wiele problemów zagrażających małżeństwom:  niewierność, nałogi, niezgoda, przemoc w rodzinie, słowne znęcanie się, egoizm, chciwość itp.
 
Maryja odziana jest w szaty, których kolory przedstawiają Ją jako królową ziemi i królową Niebios, gdzie towarzyszą Jej aniołowie.  Co więcej, czerwień miłości i błękit harmonii odnoszą się do zadowolenia z dobrego małżeństwa.  Jest ukoronowana dwunastoma gwiazdami (Ap. 12,1) i miażdży głowę splątanego pod Jej stopami węża (Rdz 3,15). Poprzez łaskę daną Jej przez Ducha Świętego, ukazanego w formie gołębicy, Maryja rozplątuje węzły swymi kochającymi dłońmi.
 
U dołu obrazu znajduje się szczegół przedstawiający Rafała Archanioła prowadzącego Tobiasza do jego żony, Sary, co jeszcze bardziej łączy obraz z małżeństwem i z pokonywaniem wszelkich przeszkód w małżeństwie, jak w przypadku Tobiasza (Księga Tobiasza).
 
Powodem węzłów w małżeństwie i życiu rodzinnym jest grzech.  „Węzeł splątany przez nieposłuszeństwo Ewy został rozwiązany przez posłuszeństwo Maryi” (Św. Ireneusz, 130-202 AD). Prośmy Maryję Rozwiązującą Węzły o wstawiennictwo za nami, aby za Jej pośrednictwem Bóg rozwiązał wszelkie trudności w małżeństwach.
 

© 2002-2023 - Ira Thomas
Tłumaczenie polskie:  Elizabeth Sikorski